08.08.2013.

NIKOLA BADEV - Poslušajte patrioti

Godisnjica rodjenja Nikole Badeva

a1 Nikola Badev - Poslusajte patrioti
a2 Nikola Badev - Bog da bije, Ruse, tvojta majka

b1 Nikola Badev - Ajde da li znaes, pametis, Milice
                  Kazi Jano, kazi duso

RTB EP 12971   1974


3 коментара:

 1. ВО СЕЌАВАЊЕ НА ГОЛЕМИОТ УМЕТНИК НИКОЛА БАДЕВ КОЈ Е РОДЕН НА ДЕНЕШЕН ДЕН 08.08.1918 ГОДИНА ВО С. ГЛИШИЌ КАВАДАРЕЧКО,А ПОЧИНА НА 25.09.1976 ГОДИНА ВО СКОПЈЕ.

  ПОЗДРАВ ОД СКОПЈЕ ДРАГИ МАЏЕВСКИ

  ОдговориИзбриши
 2. Hvala za pozdrave, Dragi

  Ima li u tvojoj fonoteci nesto sto bi i nas zainteresovalo? Vidim da si i ljubitelj i poznavalac stare, dobre makedonske muzike

  Pozdrav iz Beograda

  ОдговориИзбриши
 3. Кога се присетуваме на овој ден да спомнеме дека на овој ден 08.08.1974г. почина исто така уште еден голем уметник - исполнител на македонската народна песна, а тоа е Кирил Манчевски.

  ОдговориИзбриши

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...